1Як вибрати цукрову пасту для шугаринга?

Здебільшого усіма типами пасти можна працювати і на ногах, і на руках, і в області бікіні, і в пахвових западинах. Вид пасти слід вибирати в залежності від типу волосся (м'яка, середня (трохи щільніше м'якої) - для пушка і м'якого волосся, щільна - вже для жорсткого волосся). Це все індивідуально, потрібно пробувати, яка Вам більше підійде.

М'якою пастою можна працювати в будь-якій зоні. Можна робити і бікіні, і пахвові западини, і пушкове волосся, а також живіт, руки, стегна. При роботі з м'якою пастою у так званих «гарячих зонах»: бікіні і пахвова западина потрібно використовувати бандажну стрічку (смужки) і тальк.

Середня паста є універсальною для більшості зон і типів волосся. Добре підходить новачкам.

Щільною пастою також можна обробляти ті ж ділянки, що і середньою, але щільна краще захоплює волосся, хоча потрібно враховувати свій «больовий поріг» (для деяких вона може здатися сильно щільною і залишити почервоніння і неприємні відчуття після процедури).

Тому є ще прийом міксування: береться щільна, додається м'яка і можна підібрати зручну для роботи щільність - це теж все підбирається індивідуально.

2Як використовувати цукрову пасту для шугаринга?

Перед тим, як наносити цукрову пасту для шугаринга на оброблювану ділянку шкіри з волосками потрібно обробити цю зону будь-яким антисептиком. Відмінно підійде звичайний розчин хлоргексидину.

Хлоргексидином можна користуватися і після процедури шугаринга, але до депіляції - обов'язково!

Після видалення волосся на обробленій зоні може залишитися легке почервоніння, це відбувається через те, що травмували шкіру. Мікротравми залишаються завжди, так як цукор досить сильно «залипає», видаляє волосся і травмує трохи шкіру. Цього, звичайно, не видно. Але почервоніння свідчать про це.

Чим у Вас світліше шкіра, тим помітніше це почервоніння.

Можна обробити цю ділянку шкіри хлоргексидином або якимось заспокійливим, зволожуючим засобом, але уважно дивіться на склад продукту, там повинно бути все виключно натуральне, ніяких хімічних добавок, тому що видаливши волоски, у вас залишається відкритий власний канал. Хоча і дістатися туди практично неможливо, все одно навіщо вам використовувати ненатуральні засоби на вашому тілі?

Ще рекомендація - намагайтеся кілька разів не наносити пасту на одну і ту ж ділянку, щоб не було подразнення. Якщо навіть десь пропустили волосок все одно працюйте далі в інших зонах. А ці пару волосків краще приберіть просто пінцетом, щоб не доставляти зайве подразнення своїй шкірі.

Далі - про тальк.

Тальк потрібен для зменшення зчеплення пасти з шкірою, щоб зменшити подразнення і неприємні відчуття. Якщо використовуєте тальк, то потрібно нанести його абсолютно малу кількість на оброблювану ділянку шкіри. Візьміть ватний диск і дуже тонким шаром рознесіть тальк активними рухами по шкірі строго проти росту волосся.

Але не забувайте про те, що тальк потрапляє і на волосся, які ви хочете видалити, і пасті більш важко зачепити волосся. Це, звичайно, не відноситься до більш м'якої пасти, так як там хочеш не хочеш, а волосу доведеться «вийти» навіть з тальком.

Важливо! Цукрову пасту потрібно наносити проти росту волосся, потім різко видалити разом з волоссям у напрямку їх росту.

Пасту рекомендується трохи нагріти до температури тіла, тобто +36 градусів. Не обов'язково у воскоплаві, можна в мікрохвильовці або на паровій бані, але не потрібно її дуже сильно гріти (м'яку зазвичай досить до 30 градусів; щільну можна до 40 градусів). При цьому нагрів пасти ніяк не впливає на властивості пасти. Головне, щоб кришка була щільно закрита при нагріванні, тому що паста не любить вологу, тому не рекомендується набирати пасту голою рукою.

Також досить просто дістати пасту з баночки шпателем або рукою (але з банки діставати не голою рукою, а в рукавичці! ​​Добре підійдуть нітрилові рукавички) і просто розім'яти її в руці, паста нагріється від температури тіла і підігрів взагалі не знадобиться (це відноситься в основному до м'якої і середньої при температурі навколишнього середовища 25-26 ° C; щільну - важко без невеликого підігріву, але все одно можливо). Але враховуйте, що зимою холодніше, тому паста буде по відчуттях щільніше.

Також зверніть увагу на наступне. У домашніх умовах Ви швидше за все будете використовувати мануальну техніку, тобто наносити пасту рукою. Тому враховуйте, що на пасту діятимуть три фактори: температура приміщення, температура вашої шкіри і температура ваших рук. Прийнятною вважається температура в приміщенні +25 і температура тіла, зрозуміло, + 36 ° C. Чим менше температура, тим паста буде щільніше, тому якщо потрібно, то можете трохи підігрівати способами, які описані вище.

Довжина волосся повинна бути не більше 1 см. Чим довше волосся, тим болючіше буде процедура депіляції. Оптимальна довжина волосся для комфортної роботи (для новачків) становить 5 - 7 мм.

3Яка цукрова паста краще: щільна, середня або м'яка?

Це не зовсім правильне питання. Вся паста хороша, але треба знати як і де вона буде використовуватися.

Цукрова паста підбирається в залежності від ділянки тіла, де буде використовуватися (якщо волосся жорсткі, то краще взяти пасту щільніше), а також в залежності від температури рук майстра (холодні, теплі). Все це підбирається індивідуально.

4Що робити якщо взимку, при морозі, цукрова паста замерзла?

Якщо раптом цукрова паста буде подморожена з вулиці, тоді не відкривайте ємність і не підігрівайте пасту!

Нехай баночка з цукровою пастою постоїть в будинку, в теплі, близько доби.

Для цукрової пасти для шугаринга це нічим не загрожує!

Головне, щоб волога не потрапила всередину, тому що паста не любить воду. Тому краще відразу не відкривати, якщо цукрова паста заморожена.

5Як довго може зберігатися цукрова паста для шугаринга?
В принципі безстроково (якщо паста натуральна, без будь-яких добавок). Але часто виробники пишуть умовні 2 роки. Головне, щоб паста була щільно закрита і в неї не потрапила волога, інакше вона швидко зацукрується і зіпсується. Зберігати при кімнатній температурі, в сухому місці, не на сонці, але і не в холодильнику.
6Чи потрібно цукрову пасту для шугаринга підігрівати перед використанням?

Пасту рекомендується трохи нагріти до температури тіла, тобто +36 градусів. Не обов'язково в воскоплаві, можна в мікрохвильовці або на паровій бані, але не потрібно її дуже сильно гріти (м'яку зазвичай досить до 30 градусів; щільну можна до 40 градусів). При цьому нагрів пасти ніяк не впливає на властивості пасти. Головне, щоб кришка була щільно закрита при нагріванні, тому що паста не любить вологу, тому не рекомендується і набирати пасту голою рукою.

Також досить просто дістати пасту з баночки шпателем або рукою (але з банки діставатися не голою рукою, а в рукавичці! ​​Добре підійдуть нітрилові) і просто розім'яти її в руці, паста нагріється від температури тіла і підігрів взагалі не знадобиться (це відноситься в основному до м'якою і середньої при температурі навколишнього середовища 25-26 ° C; щільну - важко без невеликого підігріву, але все одно можливо). Але враховуйте, що взимку холодніше, тому паста буде по відчуттях щільніше (влітку - м'якше).